سفربه مناطق برف خیز ایران و جهان (۹)

کشوری وسیع با جمعیت کم که تفاوت آب و هوا، آن را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می کند. شمال نروژ دارای آّب و هوایی بسیار سرد و زمستان های طولانی و پر برف است. در سه ماه نوامبر، دسامبر و ژانویه، خورشیدی در آسمان دیده نمی شود اما گمان مبرید که تاریکی مطلق حکم فرماست. در ساعاتی از روز نور کمی در آسمان می‎درخشد و این یعنی “روز” و پس از آن باز “شب” است و تاریکی.

در نیمه تاریک نروژ شاهد نورهای شمالی (Polar Lights) هستیم. نورهایی که در آسمان تاریک و سیاه حرکت می‎کنند و بعضی‎ها را به اشتباه می‎اندازند که مبادا این موجودات فضایی هستند که به زمین آمده‎اند.

نروژ کشوری بدون بهاراست زیرا بلافاصله پس از زمستان، تابستان با روزهای بلند شروع می‎شود و به تلافی تاریکی زمستان، نزدیک به ۲ ماه از شب خبری نیست. اگر این پدیده طبیعی بعضی‎ها را دچار بی‎خوابی و کلافگی و سردرگمی می‎کند، برای برخی دیگر بهترین بهانه برای سفر به شمال نروژ است. اگر محل زندگی افراد با کوه‎ها و تپه‎ها محصور شده باشد، بوران و باد را راهی برای نفوذ نیست و این طبیعت سحرانگیز برفی است که چشم را می‎نوازد.

وضعیت پر تلاطم آب و هوایی باعث شده تا در مورد واکنش مردم شمال نروژ به اخبار هواشناسی لطیفه های زیادی ساخته شود. این یکی از لطیفه هاست: -الو…. من دکتر… هستم، شما دارید میمیرید – واقعا ؟ خیلی بد شد … اما… لطفا بعد از اخبار هواشناسی تماس بگیرید!!!

در رابطه با آب و هوا و شرایط اقلیمی نروژ می‎توان گفت که سرمای شدید و باد و باران و برف و کولاک در زمستان و “خورشید نیمه شب” در تابستان از ویژگی‎های آن است. سرمای نیمه شمالی نروژ را بسیار سرد و خشن می‎دانند زیرا حاصل زمستان‎های طولانی قطبی است. در نیمه شمالی گل‎ها هم ناچارند سر از برف دربیاورند. با این حال گردشگران بسیاری برای دیدن پدیده‎های طبیعی نامتعارف زیر آسمان نروژ لحظه شماری می‎کنند.