ویزای شنگن

ویزای شنگن، ویزایی است که توسط مقامات مربوطه به فرد و یا گروهی از مسافرین و بازدید کننده­ ها در منطقه شنگن داده می شود. حوزه شنگن شامل ۲۶ کشور می شود که اجازه تردد آزاد همچون یک کشور واحد به شهروند­های آن­ ها داده شده است. از ۲۶ کشور عضو، ۲۲ کشور جزء اتحادیه اروپا (EU) و ۴ کشور جزء انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) هستند. حوزه شنگن شامل اکثریت کشور­های اروپایی به غیر از اتحاد پادشاهی و کشور­های همچون رومانی، بلغارستان، کرواسی، قبرس و ایرلند که عضو اتحادیه اروپا هستند، می شود.

ویزای شنگن در ۴ نوع صادر می شود :

ویزای نوع  A : ویزای ترانزیت است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و می تواند فقط در یکی از فرودگاه های شنگن پرواز خود را تعویض و راهی کشوری در خارج از شنگن گردد.
ویزای نوع B : ویزای عبور است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و میتواند از منطقه شنگن به عنوان منطقه عبوری استفاده نماید تا از طریق زمینی خود را به کشور دیگری غیر منطقه شنگن برساند.

ویزای نوع C : ویزای توریستی است که اکثر ایرانیان با آن وارد شنگن می شوند.
ویزای نوع D: ویزای بلندمدت است که معمولا تجار و بازرگانان ازآن استفاده می کنند تا بتوانند طی سال بارها به شنگن وارد و از آن خارج شوند.

توجه کنید که اگر بخواهید بیش از ۹۰ روز در محدوده شنگن بمانید، دیگر نیازی به ویزای شنگن ندارید بلکه باید درخواست اقامت بدهید و از طریق سفارت پیگیر مراحل اقامتی خود باشید، درضمن اگر از ۹۰ روز اقامت خود در حوزه شنگن استفاده کنید،باید حتما ۳ ماه خارج از شنگن بمانید تا بتوانید دوباره ویزای شنگن دریافت کنید. البته در صورت داشتن دلایل ویژه می توانید برای حداکثر یکسال هم ویزای شنگن دریافت کنید.

داشتن ویزای شنگن لزوما به معنی تضمین ورود به محدوده شنگن نیست، یعنی این که اگر شما ویزای شنگن خود را از یونان گرفته باشید ولی از فرانسه وارد شنگن شوید مقامات مرزی شنگن در فرانسه می توانند به دلایلی کاملا قانونی به شما اجازه ورود نداده و شما را به کشوری در خارج از شنگن اخراج کنند. مسافر ورودی به شنگن باید همیشه خود را آماده سوالات احتمالی از جمله هدف از سفر، آدرس محل اقامت و مدارکی دال بر توانایی پرداخت هزینه های اقامت نماید.
برای اخذ ویزای شنگن راه های مختلفی وجود دارد. ساده ترین راه اقدام از طریق تور مسافرتی و اخذ ویزای نوع C است که البته باید برای اخذ آن پرینت حساب بانکی، پرینت آخرین فیش حقوقی، چک بانکی در وجه آژانس و یا سند ملکی به نام خودتان را از قبل آماده کنید تا ضمانت برگشتتان از سفر باشد. راه های دیگر، دریافت دعوت نامه رسمی جهت بازدید از فامیل، دریافت دعوت نامه از یک شرکت معتبر مبنی بر حضور در یک نمایشگاه و یا کنفرانس بین المللی است.

پیمان شنگن

پیمان شنگن موافقت نامه‌ای است که به برداشته شدن مرز بین ۶ کشور اروپایی انجامید و امکان مسافرت بدون روادید بین این کشورها را فراهم کرد. این پیمان در سال ۱۹۸۵ بین پنج کشور اروپای غربی به امضا رسید و کشورهای دیگر به تدریج به این پیمان ملحق شدند. در حال حاضر ۲۶ کشور اروپایی از قوانین این پیمان پیروی می‌کنند.
لیست فرم های درخواست ویزای شنگن

اتریش، بلژیک، چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت،  هلند، لهستان، پرتغال، نروژ، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سویس، لیختن اشتاین.